X

מה עליי לעשות במקרה של תאונה

מה עליי לעשות במקרה של תאונה?

אף אחד לא רוצה להיות מעורב בתאונת דרכים. אתם נוהגים ולפתע שומעים חריקת בלמים וחשים במכה חזקה והפח מתעקם. תאונת דרכים היא תמיד אירוע מלחיץ, בין אם מדובר בתאונת דרכים עם נפגעים, ובין אם מדובר במכה קלה בפגוש, ואנשים נוטים לשכוח דברים בסיסיים שיש לעשות במצב כזה.על מנת להתמודד עם הלחץ הזה, רוכזה  רשימת כללים  של "עשה ואל תעשה" בהתרחש תאונה:

 

א.  להירגע ולהרגיע

נכון, בכלל כל התאונה לא באשמתכם . תתפלאו לשמוע, אבל גם הצד השני מרגיש בדיוק אותו הדבר. דקה אחרי שהבנתם שעשיתם תאונה,  קחו נשימה עמוקה, כבו את הרכב ונסו לצאת מהרכב רגועים ככל האפשר..

 

ב. לבדוק אם יש נפגעים

בדקו אם כל הנוסעים ברכב שלכם בריאים ושלמים. במידה ומעורב בתאונה רכב נוסף צאו מהרכב ,עם אפוד הזוהר,(אם מדובר בכביש בין עירוני) ובדקו  אם הנוסעים בו לא נפגעו. כדי למנוע נפגעים נוספים ברכוש או בנפש ,שימו משולש אזהרה קרוב לרכב  אך במרחק מספיק רב כדי שנהגים בכביש  יבחינו בו מספיק זמן מראש כדי להאט. יש להפעיל אורות מצוקה 4 מהבהבים במידה ויש נפגעים, יש להזעיק מיד כוחות הצלה

חשוב מיד להיבדק בבית חולים הקרוב, ולדווח במשטרה ולקבל טופס אישור מהמשטרה שאכן הייתם מעורבים בתאונת דרכים. בכל מקרה שיש ספק אם  אכן נפגעתם בתאונה או שלא, מומלץ ללכת על בטוח ולהגיע לבית חולים. לעתים תאונות דרכים עשויות לגרום לנזקים שקשה להבחין בהם ברגע הראשון, ולאחר מכן יהיה קשה להוכיח שהם נגרמו מהתאונה עצמה. חשוב לזכור שגם אם אתם האשמים בתאונה, אתם זכאים לפיצוי על נזק גופני שנגרם לכם.

 

ג.  האם להזיז את הרכב

במידה ומדובר בתאונה עם נפגעים, אין להזיז את הרכב בשום אופן. יש להמתין עד שהמשטרה תגיע ולפנות את הרכב רק בהוראת שוטר. המשטרה אף מציינת כי במקרה ומדובר בתאונה עם נפגעים, הזזת הרכב לפני הגעת בוחן תנועה ,מהווה עבירה פלילית     גם אם הוא מפריע לתנועה. במידה ואין נפגעים בתאונה, יש לפנות את כלי הרכב אל השוליים או אל כל מקום בו לא נשקפת לכם סכנה מהרכבים האחרים בכביש ולהחליף פרטים, חשוב מאוד לצלם את הזירה בטרם הזזת כלי הרכב ממספר זוייות.

 

ד. החלפת פרטים עם מעורבים בתאונה

 

מלאו טופס דיווח על תאונה הנמצא בכל רכב תנועתי . יש לזכור כי כל נהג מחויב למסור פרטים אלו עפ"י חוק במקרה והיה מעורב בתאונה. במידה והנהג השני מסרב לתת לכם את הפרטים הנ"ל, רשמו את מספר הרכב שלו צלמו הרכב  והעבירו לקצין רכב. אם אתם חוששים שהנהג השני ייתן לכם מספר טלפון פיקטיבי ם, בקשו ממנו בעודכם מחליפים פרטים להתקשר לטלפון הנייד שלכם כדי שתוכלו לשמור את המספר בסלולארי שלכם, או לחילופין, בקשו ממנו את מספר הטלפון והתקשרו אליו בעודכם עומדים לידו, חשוב לא להיכנס לעימות מילולי.

 

ה. פרטים שיש לאסוף במקום התאונה

 

כתבו לעצמכם בדיוק מה קרה בזמן התאונה. ציירו לעצמכם תרשים עם מיקום הרכבים לפני ואחרי התאונה, עם כיווני הנסיעה, תמרורים ומצב הרמזורים (אם יש כאלו). כמו כן, חשוב לציין את תנאי ומצב הכביש, את השעה ביום, את מזג האויר בזמן התאונה, ואת מהירות הנסיעה שלכם. תמיד שאלתם את עצמכם מדוע צריך שתהיה מצלמה בטלפון? תאונות דרכים הן הזדמנות טובה לגלות עד כמה הן שימושיות. צלמו את איזור התאונה מכמה שיותר זויות, וחשוב מכך, צלמו את שני הרכבים מכל כיוון אפשרי, כדי לשלול טענות על הפרזה בדיווחים על נזקים לרכבים בשני הצדדים. כמו כן, כדאי לקחת את פרטיהם של עדים לתאונה במידה ויש כאלו במקום. , אם הנהג השני מתנצל, מביע חרטה, או מודה באשמה בתאונה רשמו את המילים המדויקות בהן הוא השתמש.

ו. למי צריך להודיע על התאונה

 

אם מדובר בתאונה עם נפגעים, יש להזעיק מיידית את כוחות ההצלה

ניירת

ככלל, בכל נסיעה אתם מחויבים עפ"י חוק לקחת עמכם רישיון נהיגה, רישיון רכב וביטוח כאשר כולם בתוקף.  כל מסמך שתקבלו במסגרת הטיפול בתאונה, שמרו אותו ותייקו אותו באופן כזה שלא יאבד. טפסים אלו חיוניים להמשך הטיפול בתאונה. במידה וקיבלתם מרשמים לתרופות, ציוד רפואי, הפניות לבדיקות נוספות או טיפולי פיזיותרפיה שונים, הם ישמשו אתכם בהמשך כשתצטרכו להוכיח שהנזק שנגרם לכם הוא אכן מהתאונה עצמה

 

כללי התנהגות במקום התאונה

 

חשוב לזכור, גם אם נהגתם באופן רשלני, והתאונה היא ללא ספק באשמתכם הבלעדית, אל תחתמו על אף טופס שהנהג השני מבקש שתחתמו עליו  זירת התאונה אינה בית משפט, והנהג השני אינו השופט. אסור לכם להודות בכלום לא בכתב ולא בע"פ.

גם לאחר מכן, אל תחתמו על טפסים המועברים אליכם מאנשים שאינם מוכרים לכם ועשויים לגרום לכם לחתום על הודאה באשמה בתאונה.

צור קשר

 


 

    בוחן תאונות דרכים - אלמד תעבורה